ART Form : Automatyka procesu dzięki Topsolid i Formatyzacji. (Od modelu w Topsolidzie , poprzez optymalizację rozkroju w Formatyzacji do etykiety elementu)

Główną arterią na produkcji w firmie meblarskiej jest piła panelowa. To właśnie od niej zaczyna się cały proces powstawania fizycznej bryły mebla. Według narzuconego wzorca rozcina się płytę (może być to płyta wiórowa, corian, laminat, melaminę, MDF, sklejka itd.) na elementy do dalszej obróbki. Operator rozcina kolejne pasy materiału. Kontroluje na ekranie monitora postęp, a także nakleja na gotowe elementy etykiety, które generowane są przez oprogramowanie piły. Te drukowane są na specjalnej drukarce.

Sama etykieta jest bardzo ważnym nośnikiem informacji. Na przykładzie etykiety z firmy ART Form z Hermanowej koło Rzeszowa, sprawdzimy jakie pełni funkcje, jakie zawiera informacje i w jaki sposób tworzymy je w TopSolid Wood.

numer zlecenia (każda firma ma swoją numerologię zleceń, które pełnią funkcję identyfikatora)
datę wycięcia elementu
materiał oraz podstawowe wymiary

Dodatkową informacją jaką ART Form dodaje do elementów to:

nazwę elementu ( przypisaną w Topsolid )
– informacje dla operatora okleiniarki , które wąskie płaszczyzny formatek  są do zaklejenia i jakim typem obrzeża ( operacja na modelu w Topsolid )
QR code do zaczytania przez operatora centrum obróbczego (programy CNC generowane są dzięki TopSolid Wood CAM)
komentarz technologiczny ( przypisany już w modelu w Topsolid )

Zestaw tych wszystkich informacji przygotowuje biuro inżynierów oraz technologów. W ART Form zespół ten opracowuje dokładny model 3D bryły mebla w oprogramowaniu TopSolid. Wraz ze  wszystkimi okuciami (informacjami o wierceniach, frezowaniach) i innymi elementami wykańczającymi, jak na przykład laminat, czy obrzeże na kancie elementu.

Tak przygotowany model jest podstawą do Drafta – płaskiego rysunku, generowanego automatycznie z modelu. Na bazie szybko powstałych rzutów, przekrojów i widoków, generowany jest BOM (Bill Of Materials) – lista elementów. Zanim jednak wyeksportujemy wynik BOM’a (arkusz Excel) tabela rysunku jest odpowiednio wypełniana wg. standardów ART Form’u.

Przygotowana lista elementów może zostać zaimportowana do Formatyzacji. Jest to polski program do optymalizacji rozkroju. Firma ART Form posiada aż sześć licencji tego oprogramowania.

Obecnie ( Luty 2019 ) trwają pracę nad nową wersją Formatyzacji ( nazwa robocza „F5” ) w Agmasoft . Cały kod oprogramowania przepisywany jest na nowo, dodawane są również nowe funkcjonalności. Opcja wyboru „języka” jest jedną z nich. Bogaty już zasób zawartych w programie postprocesorów (Homag, SELCO, SCM itd.) cały czas rozszerza się o kolejne maszyny dostępne na rynku..

Na tym etapie inżynier w ART Form zakłada numer zlecenia ( pierwsza informacja z etykiety ). Szybki import elementów, ewentualne korekty i następnie generowane są schematy rozkroju w wersji papierowej i cyfrowej.

Art Form posiada dwie piły panelowe : SELCO oraz Lohmeyer. I na nie właśnie Formatyzacja generuje pliki do maszyn. Cały proces dopełnia moduł raportów – który ART Form wykorzystuje bez skrupułów , tworząc uzupełniającą dokumentację dla produkcji ( np. listę cięcia).

Ostatnią powinnością inżyniera to przekazanie całej dokumentacji technologicznej kierownikom produkcji. Po tym kroku piły w ART Formie zaczynają ciąć kolejne zlecenie.

Arteria znowu wytwarza kolejne elementy dla produkcji.

Inżynier zaś ….

…zaczyna modelować w Topsolid Wood kolejne zlecenie.

 

Linki zewnętrzne :

Agmasoft – producent oprogramowania w branży meblarskiej

ART Form – firma produkująca meble