Sześć niekoniecznych kroków do frezowania panelu w Topsolid Wood CAM. WoodCAM. 6/6

Poniższy artykuł jest szósta i ostatnią częścią sześcioodcinkowej serii, na końcu której z poprzednich rozdziałów weźmiemy stworzone modele i położymy na centrum obróbczym w TopSolid Wood CAM.

 

W każdej firmie z TopSolid Wood wśród inżynierów (technologów) musi być jeden odpowiedzialny, specjalnie przeszkolony , najlepiej ze smykałką do Wood CAM’a. Taka osoba nie tylko konfiguruje środowisko dla pozostałych , bierze najtrudniejsze , nietypowe i czasochłonne obróbki ale jest w stałym kontakcie z centrami obróbczymi – operatorami. Jeśli koordynuje zamuwienie narzędzi – rozwija listę frezów , wierteł – jest idealnie. To właśnie on bardziej poświecą czas na różne opcje – technologicznej obróbki – optymalizacje parametrów. Kilka godzin jego pracy w skali projektu może zaoszczędzić na produkcji dni żmudnej pracy, a przedewszystkim ułatwić obróbkę. Finalnie – optymalizuje centra dla całej firmy , jest niezbędny.

 

 

Przykłady z filmu poniżej to odpowiednio panel z losowymi komponentami , część lady Niam-Niam oraz kawałek Europy – obejmujący trasę ucieczki ORP Orzeł. Co ciekawe pierwszy panel był najtrudniejszy – tutaj wskazówka: TopSolid powinien mieć minimum 16Gb RAM-u , a moim zdaniem nawet 32Gb. Nie tylko ze względu na CAM obliczenia marszruty narzędzia , ale ze względu na duże złożenia , ale o tym kiedy indziej.

Sam film pokazuje obłożenie panelu na maszynie wirtualnej – nie generuje tu plików na maszynę. Technolodzy oswojeni z Wood CAM-em wiedzą co robić. Ograniczyłem się do przejść dwoma, trzema frezami, odpowiednio zgrubnie i wykańczająco. Szczęśliwcy z 5 osiami – panel lady Niam-Niam, dzieląc na mniejsze elementy można próbować frezować na raz.

Zapraszam na ostatnią cześć serii o „Sześć niekoniecznych kroków do frezowania w panelu ToSsolid WOOD CAM.”

Do ściągnięcia:

scene005_panel