Oferta mebli customizowanych. Jak to ugryźć?

Rozmowa z Dariuszem Ciężkim, dyrektorem ds. produkcji w firmie Intar.

TopSolid TopSolution Intar Farbyka mebli

Dariusz Ciężki:

Pozwoli pan że najpierw przedstawię firmę. Firma powstała w 1992 roku i zatrudnia obecnie ponad 300 osób w 8 oddziałach: Ostrów Wielkopolski (siedziba firmy), Syców, Kępno, Dobrodzień, Kraków, Wrocław, Olsztyn i Kalisz. Dziś z pewnością jako lider z szeroką oferta asortymentową i usługową kierowaną zarówno do zakładów meblarskich, jak i do klientów indywidualnych. W ramach kompleksowej obsługi klientów, oprócz specjalistycznego sprzętu, zapewniamy także fachową pomoc w zakresie projektu.

TopSolid TopSolution Intar Farbyka mebli 5

Zatem jesteście wszędzie tam gdzie potrzebne  są meble czy komponenty?
Nie tylko. Mamy znacznie szerszą ofertę choćby drzwi podłogi czy transport. Oczywiście głównie skupiamy się na szeroko pojętym meblarstwie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów Intar świadczy we wszystkich swoich oddziałach usługi docinania na wymiar płyt drewnopochodnych oraz okleinowania ich wąskich płaszczyzn obrzeżami PCV i ABS. Od niedawna także możliwość zamawiania całych mebli dopasowanych kolorystycznie, wymiarowo jak i kształtem.

Wróćmy do głównego tematu rozmowy.
Potrzeby naszej branży są skomplikowane. Wyjaśnię dlaczego. Meble to znane formy użytkowe, z którymi się stykamy na co dzień z pozoru prosta sprawa. Natomiast chcąc sprostać wymogą każdego z klientów mamy wiele zmiennych np.: kolory, sposoby połączeń, wymiary, okucia, funkcje itp. Przy czym wszystko musi się złożyć a wykonanie w krótkim czasie. Szybka aranżacja i konfiguracja mebli jest wspierana u nas przez TopSolid’Planner. Dokładamy wszelkich starań aby produkt był wysokiej jakości z zachowaniem wszystkich wymogów, w pełni satysfakcjonujący klienta. Chcemy aby relacje z naszymi klientami były długo falowe.

Czym jest, wg pana, TopSolid’Planner?TopSolid TopSolution Intar Farbyka mebli 4
Dając klientom tak szerokie możliwości musieliśmy mieć możliwość szybkiego przełożenia ich na zlecenia produkcyjne, które nie mogły być okupione długimi przygotowaniami. Założyliśmy że czas przejścia od pomysłu do realizacji na produkcji będzie błyskawiczny. Rozpatrując złożoność przy tego typu produkcji mebli należy się zmierzyć z takimi tematami jak: rozpiski materiałowe, wykazy okuć, rozkroje, programy CNC czy   identyfikacja elementów w toku produkcji przez kody kreskowe. W tych aspektach mamy pomoc ze strony TopSolida.

Od czego zacząć, jak się przygotować do produkcji na życzenie?
Przede wszystkim należy odpowiedzieć na inne pytanie jaką klient ma świadomość z wykorzystania takiego potencjału. Jak się okazuje przyzwyczajenia biorą górę i klienci nie jedno krotnie chcą pracować utartą drogą tj. kupując formatki boją się wejścia w świat gotowych mebli. Tu musimy wypracować zaufanie, które budujemy po przez szkolenia i rozmowy. Jak dochodzi do produkcji ten „pierwszy kontakt” ma największy

wpływ na kolejne zamówienia i tu musieliśmy być przygotowani na wiele pomysłów przy zachowaniu pełnej jakości. Oczywiści nie było by to możliwe bez uprzednich przygotowań i wypracowaniu biblioteki sparametryzowanych półfabrykatów i mebli w TopSolid. Biblioteka pozwala nam na szybkie budowanie aranżacji przy zachowaniu pewności że wszystko w kwestii technologii jest już przemyślane. I to że zaczęliśmy od wypracowania tego standardu, przekłada się na powodzenie projektu.

 

TopSolid TopSolution Intar Farbyka mebli 2

Czy zdefiniowanie bibliotek w połączeniu z TopSolid wystarcza?
Bez specjalnego oprogramowania typu ERP/MRP poprawne zarządzenie nie byłoby w ogóle możliwe. Do działania system tej klasy potrzebuje ogrom danych przepływających na bieżąco aby wskaźniki informowały o rzeczywistym stanie przedsiębiorstwa. Nie mogliśmy pozwolić aby proces zasilenia danymi odbywał się ręcznie, po prostu nie ma na to czasu i zasobów. W tym celu wspólnie z firmą Topsolution  opracowaliśmy indywidualny mechanizm transferu danych z TopSolid do ERP.

Czyli powodzenie to odpowiednie oprogramowanie?
Na pewno tego typu narzędzia informatyczne są ważnym aspektem. Jednak to ludzie wprawiają całość w ruch. To dobrze dobrana grupa specjalistów po stronie Intar i TopSolution doprowadziła do skutecznej implementacji rozwiązania.