Sześć niekoniecznych kroków do frezowania panelu w Topsolid Wood CAM. Demo gry na silniku kinematycznym. 5/6

Poniższy artykuł jest piątą częścią sześcioodcinkowej serii, na końcu której z poprzednich rozdziałów weźmiemy stworzone modele i położymy na centrum obróbczym w TopSolid Wood CAM.

 

Gdy przyglądałem się rzutowaniu krzywych na powierzchnie, przyszedł mi do głowy pomysł .

Taka linia omijając przeszkody może być „krzywą nawigacyjną”. Niedawno skończony artykuł o Kinematyce w TopSolide dawał mi silnik – kinematyka po krzywej, kolizje elementów.

Opcja czołg ewaluowała do łodzi podwodnej.Reszta elementów sceny to kombinacja wielu rozwiązań. Na uwagę zasługuje krzywa prowadząca – to suma , a raczej przecięcie się dwóch krzywych. Krzywej reprezentującą zanurzenie / głębokość w danej chwili oraz krzywej będącej kierunkiem. Wynik – krzywa – prowadzi obiekt. System kolizji przy tak skomplikowanej scenie, nie zawsze daje rade, a częściej się myli. Z braku czasu wrogie okręty zostały statyczne.

Sam obrys państw to konwersja pliku SVG do DXF w Blenderze a potem import w TopSolid. Rozmieszczenie min to losowe punkty w oparciu o akwen – krzywą pomiędzy lądami. Finalny wynik pod względem meblarskim – panel frezuje w ostatniej części. Kwestia skali , wyobraźni i możemy dowolną grafiką zapełnić całą ścianę lub korytarz. Skalowany panel wykonany z mdf-u, drewna itd. dzielimy na elementy i obramiamy na centrach. Przeniesienie mapy świata do szkoły , holu , odpowiednie maskowanie na lakierni , opcji jest wiele. Trasa jaką ma pokonać łódź podwodna z 3 części to nic innego jak trasa ORP Orzeł z drugiej wojny światowej : Tallin – Edynburg.

Do ściągnięcia:

Map

>> Część 6/6