Sześć niekoniecznych kroków do frezowania panelu w Topsolid Wood CAM. Modelowanie referencyjne. 3/6

Poniższy artykuł jest trzecią częścią sześcioodcinkowej serii, na końcu której z poprzednich rozdziałów weźmiemy stworzone modele i położymy na centrum obróbczym w TopSolid Wood CAM.

 

Jak wymodelować kadłub łodzi? Albo jeszcze lepiej, łódź podwodną drugiej wojny światowej? Aby to zrobić potrzebujemy znaleźć rysunki danego obiektu. Rysunki przekrojów pionowych, poziomych, detali, jakieś zdjęcia. Potrzebujemy planów (blueprints) – internet jest ich pełny. Teraz możemy wybrać dwie ścieżki postępowania. Przede wszystkim, wgrywamy zdjęcie na środek absolutnego układu współrzędnych, dokładnie – obrazek  – nie grafikę wektorową ale rastrową. Oczywiście gdy mamy dostęp do wektorów-ki, sprawa jest prostsza. Ma to jednak swoje ograniczenia jakich nie mamy przy rastrów-ce. Teraz wybieramy :

pierwsza opcja : trasowanie przekroi, grodzi, kilu itd., kopiowanie zaawansowane pomiędzy układami współrzędnych , tworzenie powierzchni, wszystko
w obrębie jednego pliku

druga opcja : trasowanie przekroi, grodzi, kilu itd., tworzenie osobnych układów współrzędnych na przekrój pionowy / poziomy , tworzenie grup,
osobny plik *.top do składania : poszczególnych grodzi , przekrojów , tworzenia powierzchni , dokładania komponentów detali

 

Pewną opcją jest też mieszanie tych dwóch opcji, przy czym finał składamy opcją drugą. Przykład z filmu poniżej – łódź podwodna – plany ORP Orzeł z drugiej wojny światowej (słynna ucieczka z Tallinu do Edynburga). Tutaj wybrałem opcję drugą. Z braku czasu kadłub zrobiłem pełny , ale dzięki „grupom” jesteśmy w stanie zrobić wewnętrzne pokłady i to jest główna zaleta. Dokładanie dodatkowych krzywych w pliku referencyjnym i ich automatyczne pojawienie się w pliku złożenia. Słowo jeszcze o modelu opcji drugiej: do komponentu śruby wykorzystałem deformacje prostego elementu wyciągniętego z krzywej.

Model jachtu – to opcja pierwsza. Widać niedoskonałości wygładzania i brak przekrojów ostrych przejść. Powierzchnia najlepiej wygląda gdy jest tworzona opcją Loft.

 

Gdy model, komponent z referencji jest gotowy, zostaje tylko jedno do zrobienia – przeskalowanie do właściwych wymiarów. Tu zauważyłem jedną, rzecz. TopSolid nie lubi bardzo małych geometrii. Wyłączenie siatki i kroku układu współrzędnych jest niezbędne przy takim typie pracy.

 

 

Do ściągnięcia:

asm_submarine_skeleton3

 

>> Część 4/6