Sześć niekoniecznych kroków do frezowania panelu w Topsolid Wood CAM. API i LIP – programistyczne wsparcie Topsolida. 1/6

Poniższy artykuł jest częścią sześcioodcinkowej serii, na końcu której z poprzednich rozdziałów weźmiemy stworzone modele i położymy na centrum obróbczym w TopSolid Wood CAM.
Poprzez kolejne artykuły udostępnię niektóre pliki do ściągnięcia , dzięki którym będziesz miał możliwość podglądnąć rozwiązania, przetestować je i dostosować do swoich potrzeb. Niezależnie od tego czy tworzysz meble do zabudowy na jachtach albo masz do wykonania dokumentacje na ogromny hotel. Zobacz, może coś Cię zaskoczy. Znajdziesz coś do swojego projektu. Zanim zaczniesz modyfikować kod pamiętaj o jednej bardzo ważnej rzeczy –  twórz kopie zapasowe plików. Używaj rewizji samego TopSolid’a do zarchiwizowania różnych rozwiązań lub technologicznych konceptów dokumentów design.

 

Jeśli Twoja firma posiada informatyka, może Was to zainteresować. Obok skryptów (bardziej formalnych), które posiadamy już w wersji 2017 mamy również dostępne narzędzie, które
często może być rozwiązaniem problemu na poziomie komunikacji z optymalizacją, usprawnienia procesu ,automatyzacji kroków. Wszystko to w oparciu o nasz własny formularz. Grzebiąc w odmętach samego Topsolid’a, lub modyfikując jego kod źródłowy możemy uzyskać zaskakujące wyniki. Film, który znajdziesz poniżej pokazuję narzędzie będące kombinacją , kolarzem trzech rzeczy : menu Topsolid’a , Visual Basica.NET oraz Language for Interactive Programming. Jest to aplikacja którą napisałem aby szybko i sprawnie modyfikować kod Topsolid’a i od razu obserwować rezultaty. LIP bo o nim mowa pozwala zaglądać do środka oprogramowania. Jak do samej inżynierii wiele nie wniesie, tak dla automatyka w firmie może być złotym środkiem.

W moim Topsolid zmodyfikowałem plik top.men który odpowiada za menu główne. Stworzony pasek StrawberryBlur zawiera cztery główne pozycje : Edit, Compile, Reset oraz Run. Pierwszy otwiera prosty edytor tekstowy wraz z plikiem do testowania. Drugi uruchamia z poziomu Topsolid’a moją aplikację która pozwala skompilować plik lip do formatu lob rozumianego przez oprogramowanie. Funkcja reset jest niezbędna by uniknąć ponownego wyłączania i włączania Topsolid’a. Powoduje ona reset wewnętrzny programu, przez co do pamięci załadowane zostają nasze poprawki w kodzie. Opcja „run” – uruchamia nasze makro. Podmenu Game omówię później.

Aplikacja sprawdza czy plik topsys bezpośrednio na dysku C:, ewentualnie D: zależy gdzie znajduje sięt config Topsa. W  ścieżce do wyboru z automatu ustawiony jest nasz plik testowy, ale nic nie stoi na przeszkodzie wybrać inne. Po kliknięciu kompiluj, reset i run. Co ważne aplikacja potrzebuje źródłowe pliki dll. W stopce pod filmem znajdziesz mój załączony program, który został spakowany 7-zip oraz pliki pomocy Toposolid’aa niezbędne by zrozumieć kod lip-ów.

Na koniec mała wskazówka, aby aplikacja uruchamiała się z poziomu Topsolid’a , samo oprogramowanie musi być uruchomione na prawach administratora.
Manipulator 3D , jego sterownik również musi być tak samo włączony.

Do ściągnięcia:

StrawberryBlur_API_cz1

StrawberryBlur_API_cz2

StrawberryBlur_API_cz3

src

 

>> Część 2/6