Kinematyka – tchnij ruch w swoje złożenia.

Moda na drewniane kieraty konne prężnie rozwijana w XVI wieku obecnie chowa się po muzeach. Czy to głęboko pod ziemią w kopalni soli, czy też na powierzchni ten prosty mechanizm pozwalał głębiej i sprawniej poszerzać zasięg pracy górników. Ułatwiał ich pracę oraz zwiększał wydajność. Dwa koła, z czego jedno napędzające, przekazywały moment obrotowy do wału, na którym nawinięta lina konopna synchronicznie podnosiła i opuszczała w dół szybu ładunki i towary.

Staram się sobie wyobrazić podejście inżyniera, konstruktora tamtego czasu. Jak wyglądał projekt, szkic tego pomysłu? Prosta przekładnia – czy zrobił prototyp w skali mikro?  Zapewne. Jak zmieniał rozmiary współpracujących kół i czy szukał najlepszego przełożenia? Nawet kierując się czystą kinematyką – analizował ruchy bez uwzględnienia masy i występujących sił ? Jakie by niebyło jego podejście, zadanie zakończył sukcesem.

Współczesny inżynier ma znacznie więcej komfortu. Tworząc modele 3D mechanizmów i łącząc je zależnościami w prosty i tani sposób wyeliminowuje błędy z pierwszego założenia. Używając parametrów, sterując nimi, szybko stworzy optymalny mechanizm – jeszcze przed pierwszym prototypem.

 

Moduł Kinematyki w Topsolid-zie jest wspaniałą prototypownią. Pozwala tworzyć wiele mechanizmów, które dziś wykorzystujemy we współczesnym świecie. Otwiera „drzwi” dla nowych pomysłów i rozwiązań. Przy zadanych parametrach i połączeniach współpracujących elementów (kół zębatych, przegubów, krzywek itd. ) – kalibracji ich działania – umożliwia śledzenie działającego, tj. ruchomego mechanizmu. Daję sposobność do wyłapania błędnych założeń i uniknięcia wielu problemów przy tworzeniu fizycznego prototypu.