JANMAR : Nic co jest trójwymiarowe nie jest nam niewiadome. Czyli draftowi mówi nasze stanowcze :” niema potrzeby”.

Już od czasów Arystotelesa ziemia przestała być płaska. Gdy nadeszły czasy średniowiecza ta prawda przepadła gdzieś w mrokach tamtych czasów. Lata mijały i dopiero lot Gagarina rozwiał wątpliwości. Dziś, nasz świat jest bardziej trójwymiarowy niż kiedykolwiek. Rozwój technologii otworzył nowe horyzonty, świat bez granic – wprowadził nas do wirtualnej rzeczywistości. Ekran monitora , telefonu, okulary  Googla – to tylko interfejsy do świata 3d  gdzie obiekty, światy są tworzone przez inżynierów. Możliwość przyjrzenia się tworowi przed jego wytworzeniem , produkcja jakiegokolwiek wyrobu najpierw w formie wirtualnej, w formie modelu 3d jest ogromną oszczędnością i ułatwieniem dla obu stron. Zamawiającego i producenta. Jakże łatwiej jest wprowadzić ewentualne poprawki lub zmiany w takiej formie prezentacji obiektu. Klient nie musi znać rysunku technicznego, nie patrzy na przekroje, widoki, kłady. Ogląda bryłę, scenę z produktem. Finalny wytwór a raczej jego wirtualną kopię – docelowego fizycznego produkt.

Z tego założenia wyszła firma JANMAR z Częstochowy, produkująca przede wszystkim kuchnie i inne meble na zamówienie. Biuro projektowe oraz konstruktorskie składające się z 14 osób , używając TopSolida tworzy właśnie takie światy dla klientów.

Firmie udało się wytworzyć relację z klientem, formę umowy, opierając się tylko i wyłącznie o model 3d zamówionego mebla. Nie ma rysunków płaskich (draftów) ale tylko zamodelowana bryła.  Możliwość podglądu wytworzonej sceny , modeli przez zamawiającego jest realizowana poprzez darmowy program TopsSolid Viewer, który jest dostępny na stronie TopSolida lub też z jego płytą instalacyjną. Taką aplikację można zainstalować na laptopie i już uzyskujemy mobilność. Dodatkową przewagą jest możliwość zostawienia uwag dla konstruktora , przypisanie wskazówek do zmian w tym samym dokumencie. Poniższy schemat działania ( niestety w wersji angielskiej link ) obrazuję rozbudowaną relacje w oparciu o ten program.

 

 

01.Schemat relicji Firma <->Klient  z pomocą Topsolid Viewer-a. Autor Piotr Reczek.

 

TopViewer , przykład.
      02.Przykład autora postu, zrzut z ekranu aplikacji TopsolidViewer. ( Ciekawsotka : może zawierać scenariusze kinematyki ).

JANMAR uzyskuje kolejną przewagę, wyciąga dodatkowy argument dla klienta w postaci pomiarów laserem. Wszystkie pomiary jakie wykonuje firma, są cyfrowo zapisywane w kilku formatach: dxf, dwg , txt ,oraz csv. Laser firmy Leica jakim dysponują, zapisuję wszystkie „linie cięcia pomieszczenia” – co ważne nie tworzy ogromnej chmury punktów , a zestaw linii. Jest to istotne z punktu Topsolida – linie w formie dxf zaimportowane do środowiska nie obciążają (waga pliku) całej sceny. Z pomiaru konstruktor uzyskuje wszystkie potrzebne dane , nawet położenia mediów. Później to już tylko kwestia  zamodelowania ścian na bazie krzywych i wstawianie mebli z bogatej biblioteki komponentów firmy.

Po akceptacji przez klienta modelu 3D  w TopViewer-że , ten sam model jest wysyłany na produkcje.

03.Zdjęcie z produkcji firmy JANMAR , widoczna stacja Topsolid Viewer.

 

Ponownie nie ma płaskich rysunków , są za to stacje z TopsolidViewer-em. Rozkrój tutaj to nie piła panelowa ale nesting – wygenerowany z Topsolida.

 

 

04. Nesting na produkcji w firmie JANMAR.

 

05. Nesting – rozłożenie elementów na płycie – Topsolid Viewer JANMAR.

 

„Cyfra” jak mówi JANMAR , czyli projekt za czytany z natury. Pomiar laserem  1:1 oddaje sytuacje mierzonego pomieszczenia, pozwalając precyzyjnie zamodelowac na tej „bazie” w Topsolidzie obiekt ,aby w idealnej formie trafić do klienta i na produkcje firmy. Jak klient ogląda sam kształt, tak produkcja odczytuje z modelu znacznie więcej. Dzięki ogromnej bibliotece komponentów z już umiejscowionymi procesami, w 98% wyeliminowano błędy CAM. Odświeżane standardy oraz komponenty raz w roku, utrzymuje w „dobrej formie” jedna odpowiedzialna osoba w firmie.

Jeden dokument , jeden model , jeden produkt – operując jednym złożeniem TopSolida, samym designem, firma z Częstochowy zredukowała czas przygotowania projektu przez biuro , zminimalizowała ilość papierowej dokumentacji. Udostępniła klientowi docelową bryłę, ograniczyła błędy wszystko dzięki tym jednym prostym sposobem. Jedno medium przechowujące wszystkie dane –  służące jako data dla klienta i produkcji – model 3d z TopsSolida.